Andolsun! İnsanı biz yarattık

Andolsun! İnsanı biz yarattık

Andolsun! İnsanı biz yarattık

GÜNÜN AYETİ
“Andolsun! İnsanı biz yarattık, ve nefsinin ona ne fısıldadığını biliriz! Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız!” (Kaf Suresi 16. Ayet)


GÜNÜN HADİSİ
“Hz. Peygamber (s.a), 'Bana tavsiyede bulun!' diyen bir kişiye hitaben şöyle demiştir:
Herhangi bir şey yapmak istediğinde sonucunu düşün! Eğer güzel ise, ona devam et! Kötü ise ondan sakın!” (İbn-i Mübarek)

GÜNÜN DUASI
(Esbahnâ ve esbaha’l-Mülkü lillâhi, ve’l-azametü ve’l-kibriyâü lillâhi, ve’l-halku ve’l-emrü ve’l-leylü ve’nnehârü, ve mâ sekene fîhimâ küllühû lillâhi Teâlâ vahdehû lâ şerîke leh. Esbâhnâ alâ fıtrat’il-İslâm ve kelimet’il-İhlâs ve alâ din-i Muhammedin aleyh’is-salâtü ve’s-selâmü ve alâ millet-i ebînâ İbrâhîme aleyhi’s-Selâtü ve’s-selâmü, Allâhümmeca’l evvele yevminâ hâzâ salâhan ve evsatehû felâhan ve Âhırehû necâhan, birahmetike yâ Erhamerrâhımîn)

.
Manası: “Yücelik, azamet, mülk, halk, gece, gündüz ve ikisinde var olan her şey eşi bulunmayan Allah’a has olarak sabahladık. İslâm fıtratı, ihlas kelimesi, peygamber efendimizin dini ve babamız İbrahim aleyhisselamın milleti üzere sabahladık. Allah’ım! Bu günümüzün başlangıcını salah, ortasını  felah sonunu da necah (kurtuluş) yap. Ey merhametlilerin en merhametlisi” demektir.


GÜNÜN SÖZÜ
'Mü'min kişi, neticeyi gördüğünde pişmanlıktan emin olur' (Lokman Hekîm)