Cesur ve Genç Komutan

Sevgili arkadaşlar! Bu ay, sevgili Peygamberimiz (SAV)’in; “Allah ve Resulünü seven Usame’yi sevsin” dediği ve sahabeler arasında da “HubbuResûlullah” (Resûlullah'ın sevgilisi) lakabıyla meşhur olan Usame’yi merak ettim ve araştırdım.

Cesur ve Genç Komutan
Cesur ve Genç Komutan

Sizlere de onu anlatmaya karar verdim.

Siz de merak ettiniz, değil mi?

Acaba Usame nasıl biriydi ki; Sevgili Peygamberimiz’in sevgisine layık oldu ve “Resullullah’ın Sevgilisi” diye anıldı? İsterseniz sizinle biraz yiğit Usame’yi tanıyalım. Tanıyalım ki onu kendimize örnek alalım.

Usame bin Zeyd; Sevgili Peygamberimiz (SAV)’in serbest bıraktığı kölesi Zeyd bin Harise’nin oğludur. Babası Zeyd, sevgili Peygamberimiz’in terbiyesiyle büyüdü, o da babasının terbiyesiyle…

Çocukluk ve gençlik yıllarını Sevgili Peygamberimiz ile beraber ve çok yakınında geçirmiştir.

Sevgili Peygamberimiz onu torunlarından ayırmaz, Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin’i sevdiği gibi severdi.

Sevgili Peygamberimiz (SAV) Mekke’ye giderken Usame’yi kendi devesinde oturtmuş, birlikte Kâbe’ye gitmişti.

Ne kadar güzel bir yolculuk ve yol arkadaşlığı değil mi? Peygamber ile aynı deveye binmek, Onunla beraber Kâbe’ye gitmek…

Usame cesur ve çok zeki idi. Daha 15 yaşındayken Allah için savaşlara katılmıştır. Yaşı küçük olduğu için Uhud Savaşı’na katılmasına izin verilmemişti Usame’nin.

Usame, Hendek Savaşı’na katılabilmek için ne yapmıştır biliyor musunuz? Yaşı büyük gözüksün diye ayaklarının altına bir şeyler koymuş ve üzerine çıkarak kendini uzun göstermeye çalışmıştır… Sırf Sevgili Peygamberimiz yanında bulunabilmek için bütün bunlar.

Aynı taktiği Huneyn Savaşı’nda da göstermiş. Çocuk olmasına rağmen cesurca savaşmış ve Peygamberimiz (SAV)’in yanından hiç ayrılmamıştır.

Usame, Allah ve Resulü’nün sevgisini kazanabilmek için küçük yaşına rağmen savaşlarda kahramanca mücadele etmiştir…

Böyle yiğit bir genç, nasıl Resullullah’ın sevgisini kazanmasın!

Çocuk olmasına rağmen, “küçüğüm” demeden, Onun için gözünü kırpmadan elinden gelenin fazlasını yapmıştır. Resulullah’a can yoldaşı olmuştur.

Allah Usame’den razı olsun.

Fatma Demir