Ceviz Yetiştiriciliği

Sağlık için oldukça faydalı olan cevizler büyük emeklerin sonucunda yetiştirilen ancak son derece verimli olan ürünlerdir.

Ceviz Yetiştiriciliği
Ceviz Yetiştiriciliği

Ülkemizde severek tüketilen cevizin yetiştirilmesi zor olmasına karşılık oldukça keyiflidir. Ceviz yetiştiriciliği özen ve dikkat isteyen ve verilen emeğin sonunda da yüksek oranda verim elde edilen bir uğraştır. Sizlerde bu konuda bilgi almak istiyorsanız veya bu konuya ilgi duyuyorsanız yazımızda ceviz yetiştirmenin bazı püf noktalarına ulaşabilirsiniz.

Toprak Yapısı

Ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri toprak yapısı olmaktadır. Fidan ekibi yapmadan önce toprak analizinin yapılması son derece önemlidir. Toprağın pH değeri 6,5 ile 7,5 arasında olmalıdır. Ayrıca ağaçlar tuzlu toprak yapısından pek hoşlanmamaktadır. Ceviz yetiştirmek için toprağın derinliğinin en az 2 metre olması gerekir. Toprak konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu taban suyu olmaktadır. Taban suyunun yüksek olması ceviz ağacının gelişimi için pek uygun değildir. Bu yapıdaki toprakta zamanla ağacının kuruyacağını ifade edebiliriz.

İklim Koşulları

Ceviz yetiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli nokta iklim koşulları olmaktadır. Doğru koşullar sağlandığında ağaç oldukça kolay yetişen ve bol verim veren bir ağaç olmaktadır. Ceviz ağacının hangi iklim koşullarında yetiştirilmesi gerektiği hassas konulardan biridir. Ceviz yetiştirilen iklimin ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Genel olarak ılıman iklim kuşağında daha iyi yetişeceğini ve daha iyi verim vereceğini ifade edebiliriz. Fidan meyve verdiği dönemde soğuklara karşı daha fazla dayanıklı olsa da özellikle dinlenme ve yeniden uyanma döneminde düşük ısılara karşı dayanıklı değildir.

Çeşitleri

Ceviz ağaçları erkek ve dişi olmak üzere iki çeşitte bulunur. Bu çeşitleri birbirlerinden ayıran en önemli nokta olgunlaşma süreleridir. Ayrıca erkek ve dişi çeşitleri de kendi içlerinde farklı çeşitlere ayrılabilir. Bunları dediğimiz gibi birbirlerinden ayıran yalnızca olgunlaşma süreleri olmaktadır. Onun dışında verim veya yetiştirilme biçimi bakımından bir farkları olmadığını ifade edebiliriz. Ceviz fidanı alırken ve dikerken bu detaylara dikkat etmeniz gerekir. Satıcılardan bu konuda detaylı bilgi almanız ve doğru tercih yapmanız son derece önemlidir.

Dikim

Ceviz yetiştiriciliğini en önemli konusu doğal olarak fidan dikimidir. Fidanların aralıkları, hangi dönemlerde dikileceği ve hangi fidan dikim tekniğinin kullanılacağı gibi konular son derece önemlidir. Bu konuda kişilerin tercih edebileceği 2 çeşit dikim seçeneği vardır. Tüplü fidan ekimi ve köklü fidan ekibi olmak üzere iki şekilde ekim yapılmaktadır. Her iki dikim şeklinin de kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Tüplü Fidan Dikim

Yılın her ayında rahatlıkla dikilebilen bu fidanlar en fazla tercih edilen fidanlar olmaktadır. Bu fidanlar yılın her döneminde bulunabilir ve uygun hava koşulları sağlandığında rahatlıkla her zaman dikilebilir.

Köklü Fidan Dikim

Köklü fidan dikimleri nispeten daha zordur. Fidanın yetiştirildiği alan ile ekileceği alana getirilinceye kadar mutlaka kış dinlenmesine geçilmesi gerekir. Dikim yapıldıktan sonra mutlaka can suyunun verilmesi gerekmektedir.

Bakım Önerileri

Ceviz ağacı yetiştirmek isteyenlerin dikim süreci ile birlikte bilmesi gereken en önemli konu bakım konusudur. Ağaçların bakımı konusunda sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;

  • Her yıl ocak ayında ağaçlarının dinlendirilmesi gerekir.
  • Şubat ayına girildiğinde ağaçların ilaçlanması gerekir. Bu ağaçlarda mantar oluşumunu ve hastalıkların önlenmesini sağlar.
  • Mart ve Nisan ayında bitki yavaş yavaş uyanmaya başlayacaktır.
  • Mayıs ayına gelindiğinde artık bitkinin sulanmaya başlaması gerektiğini ifade edebiliriz. Ayrıca bu ayda mutlaka organik gübre atılması gerekir. Fidan başına atılacak gübre miktarı önceki yılda yapılan toprak ve yaprak analiziyle belirlenir.
  • Haziran-Temmuz ve ağustos aylarında sulamaya devam edilir.
  • Eylül ve Ekim ayında ise fasılalı sulama sistemine geçilir.
  • Kasım ve aralık ayında sulama süreci sona erer. Sonrasında toz gübre dağıtımı yapılmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz bakım programlarına uyulduğunda hem fidanların büyüme sürecinin hızlanacağını hem de verimin artacağını ifade edebiliriz. Ceviz yetiştiriciliği yalnızca ekim ile sınırlı değildir. Üründen yüksek verim alınabilmesi için bakımlarının düzenli olarak yapılması şart olmaktadır. Bilimsel ceviz yetiştiriciliği yapmak için bol bol güvenilir kaynak okunmalıdır.