Allah'ın Gözetiminde Yaşamak İçin Tavsiyeler
Haber detay

CEVAP: Günah işleme eğiliminde olan bir kişi, kendisini Allah'ın her zaman gördüğü ve her yaptığını kaydeden meleklerin de yanında olduğu gerçeğiyle hatırlamalıdır. Kur'an-ı Kerim'de birçok ayette, Allah'ın insanların yaptıklarını en iyi şekilde gördüğü belirtilmektedir. Ayrıca, insanların kalplerindeki düşünceleri de bilen Allah, insanların gelecekteki eylemlerini de bilmektedir. Bir kimse, iki salih komşusundan utanıyorsa, Allah'ın kendisini gören meleklerin de yanında olduğunu hatırlamalıdır.

Bir menkıbe de gösteriyor ki, insanların Allah'ın gözetiminde yaşaması için Allah'ın edebini gözetmek önemlidir. Bir mahkumun, sevdiği kızın kalabalıkta olduğunu düşünerek kırbaçlanırken sessiz kalması ve Bişr-i Hafi Hazretleri tarafından Allah'ın gözetimini hatırlatılması, insanların Allah'ın gözetiminde yaşamak için edebi gözetmeleri gerektiğini göstermektedir.

Kısacası, insanın günah işleyeceği zaman kendisini Allah'ın her zaman gördüğü ve yanında meleklerin bulunduğu bilinciyle hareket etmesi gerekmektedir. Bu bilinçle hareket eden bir insan, Allah'ın kendisini her an izlediğini ve yaptıklarını en iyi şekilde gördüğünü düşüneceği için günaha girmekten kaçınacaktır. Ayrıca, bu bilince sahip olan bir insanın, Allah'ın yarın ahirette kendisine soracağı herhangi bir davranışı için hazırlıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle, günah işleyeceği zaman Allah'ın gözetiminde olduğunu hatırlamak, insanın günahlardan uzaklaşmasına ve doğru yolda ilerlemesine yardımcı olacaktır.

"Allah gözleri, kalpleri ve işlediklerinizi elbette bilir." (Muhammad Suresi, 38)

Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

"Herhangi birinizin kendisi veya ailesi için bir şey istediği zaman, iki rekat namaz kılsın, sonra da şöyle dua etsin: 'Allah'ım! Ben sana inandım, sana teslim oldum, sana güvendim ve sana yöneliyorum. Senin kelamına dayanarak, sana güvendim. Bütün varlığım senin elinde, sen bana yapmak istediğini yaparsın. Senin hakkında bildiğim her şeyi seviyorum. İstediğim şeyi (şimdi) bana ver veya ileride ver, benim için hayırlı olanı ver.'”

(Buhari, Deavat 16, Nikah 34; Müslim, Zikr 60)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket