Araç satışını zorlaştıran bayilerin yetki belgesi iptal edilecek
Haber detay

Ayrıca, yetki belgesi iptal edilen işletmelere ve işletme sahibinin diğer işletmelerine, bir yıl boyunca yetki belgesi verilmeyecek. Bakanlık, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin piyasada darlık yaratıcı ve tüketicilerin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerinin yasaklandığını hatırlattı. İlgili yönetmelik değişikliği, Bakanlığa gelen şikayetler üzerine yapıldı. Bakanlık ayrıca, aykırı uygulamalarda bulunan işletmelere ağır idari para cezaları uygulayacak ve bu işletmeleri internet sitesinde ifşa edecek.

Bu değişiklikle birlikte yetki belgesi iptal edilen işletmelerin ve işletme sahiplerinin, aynı faaliyet alanında bulunan diğer işletmelere temsilcilik veya bağlılık bağıyla iş yapmaları da engellenmiş oldu.

Ayrıca, düzenleme ile birlikte tüketicinin araç almasını zorlaştıran uygulamalarda bulunan bayiler hakkında ağır idari para cezaları uygulanacak ve Bakanlık tarafından internet sitesinde ifşa edilecekler.

Ticaret Bakanlığı, yönetmelik değişikliği ile birlikte tüketicilerin korunması amacıyla bayilerin araç satışlarını zorlaştıran uygulamalarını engellemeyi hedefliyor. Bu düzenleme ile birlikte tüketicilerin araç alım sürecinde mağduriyet yaşamalarının önüne geçilmesi ve adil bir rekabet ortamının sağlanması amaçlanıyor.

Yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket