Boğaziçi Diyaliz Merkezinden Hastalarını Sevindiren Uygulamalar
Haber detay

İstanbul Pendik’te hizmet vermekte olan Boğaziçi özel diyaliz merkezi hayata geçirdiği yeni uygulamalarla hastalarını sevindirdi. Pendik diyaliz merkezleri arasındaki Boğaziçi Diyaliz her zaman hasta memnuniyetini ön planda tutan çalışma prensibi ile benzerlerinden ayrılmakta. Son olarak hayata geçirdiği hasta destek programı ile beğeni toplayan merkez ilgi odağı olmaya devam etmekte. Her hastalıkta olduğu gibi börek yetmezliği hasatlığında da tedavi oldukça önemli bir yere sahip.

Boğaziçi özel diyaliz merkezi yılların tecrübesi ile hastalarına bu alanda geliştirilmiş en ileri tedavi olan diyaliz tedavisi sunan bir merkez. Diyaliz tedavisinde de diğer tüm hasatlıklarda olduğu gibi hastanın morali ve süreci kabullenmesi büyük önem taşımakta. Bu amaçla hayat geçirilen Hasta destek programı kapsamında hastaların ruhsal durumlarının yakından izlenmesi ve ihtiyaç duyabilecekleri ruhsal ve duygusal desteğin sunulması amaçlanmakta.

Her zaman hastaların memnuniyetini amaç edinen merkezin sektörde öncü sayılabilecek daha pek çok uygulaması bulunmakta. Bu uygulamalar arasında hastaların kolay ulaşımını sağlamak ve ulaşım sorunlarından kaynaklanabilecek tedavi aksamalarının önüne geçmek için geliştirilen hasta servis uygulaması da bulunmakta. Bu uygulama sayesinde hastaların tedaviye devamlılığı sağlanırken bir taraftan da toplu taşıma gibi ortamlarda maruz kalabilecekleri enfeksiyon riski azaltılmakta. Hayata geçirdiği bu uygulamalar Boğaziçi Özel Diyaliz Merkezi hastalarının beğenisini kazanmakta.

Diyaliz Tedavisi Nedir?

Diyaliz tedavisi toplumda oldukça sık karşılaşılan akut ve kronik böbrek yetmezliği için geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Bu alanda yapılan pek çok çalışma olsa da halen en çok uygulanan tedavi yöntemi diyalizdir. Akut hastalarda böbrek fonksiyonlarının yerine gelemsi ile diyaliz tedavisi bırakılabilmektedir. Kronik böbrek yetmezliğinde ise diyaliz tedavisi ancak böbrek nakli ile bırakılabilmektedir.

Böbreğin fonksiyonunu yitirmesi sebebiyle uygulanan bu tedavide maç böbreğin görevlerinden olan kanı temizleme işleminin diyalizör isimli cihaz ile sağlanmasıdır. Bu cihaz ile vücuttaki kan kademeli olarak vücut dışına alınarak cihaz içerisindeki özel filtreler ile süzülmektedir. Bu işlem her seansta yaklaşık 4 saat kadar sürerken sayısı değişmekle birlikte haftalık ortalama 4-5 kere uygulanmaktadır. Bu nedenle de hayat boyu süren bir tedavi sürecidir.

Diyaliz tedavisi hastanelerde ve özel diyaliz merkezlerinde uygulanabilmektedir. Hasta sayısı çokluğu ve hastanelerin bu alanda sayıca yetersiz kalması nedeniyle tüm Türkiye’de özel diyaliz merkezleri oldukça yaygındır. Boğaziçi Özel Diyaliz Merkezi de bu merkezlerden birisidir. Hastalar için konforlu ve huzurlu bir ortam yaratmak amaçlanan merkezde hastane hijyeni ve konfor bir arada sunulmaktadır. Hastaların ihtiyaç duyabilecekleri her hizmetin düşünüldüğü bu merkezde deneyimli doktor ve hemşireler ile hemodiyaliz alanında geliştirilen son teknolojiler kullanılmakta.

Diyaliz Tedavisinde Psikolojik Desteğin Önemi

Diyaliz tedavisinin her aşamasında moral ve psikolojik destek oldukça önemlidir. Yapılan çalışmalar moral ve motivasyonu her hasatlığın tedavisinde büyük önem taşıdığını göstermektedir. Diyaliz tedavisinde de durum farklı değildir. Özellikle diyalize yeni başlayan hastalarda tedavi sürecini kabullenme ve adaptasyon büyük önem taşımaktadır.

Diyaliz tedavisinin bir rutin olması ve kişinin hayatının önemli bir parçası olması sebebiyle bu sürece tam adapte olmak kimi zaman hastalar açısında zorlu bir süreçtir. Bu süreçte hem hastalar hem de hasta yakınları için önerilen bir uzmandan psikoloji destek almalarıdır. Bu süreçte hasta ve hasta yakının ihtiyaç duyabilecekleri ruhsal ve psikolojik desteğin hızlı sağlanması da büyük önem taşımaktadır. Bu sayede kişinin yaşam kalitesini ve tedavisini etkileyecek bunalım ve depresyon gibi üzücü durumların önüne geçilmesi sağlanmaktadır. 

 

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket