Çocuk başına erken emeklilik ve faizsiz kredi müjdesi! Detaylar netleşti: 12 bin 800 destek
Haber detay

Sosyal Güvenlik Uzmanı Emre Gülşen, ATV Haber'e yaptığı açıklamada programın detaylarını anlattı.

Ev hanımları için öngörülen destekler şunlar:

Emekli olabilmek için prim ödemelerinin üçte biri devlet tarafından ödenecek.
2023 yılı itibarıyla 3,202 TL olan prim ödemeleri, 2,135 TL'ye indirilecek. Bu, yıllık 12,800 TL'lik bir indirim anlamına geliyor.
Her çocuk başına bir yıl olmak kaydıyla, ev hanımları çocuk sayılarına göre daha erken emekli olabilecekler. Örneğin, bir ev hanımının 3 çocuğu varsa, her çocuk başına bir yıl olmak üzere, 3 yıl erken emekli olabilecek.
Programda yer alan diğer destekler şunlar:

Yeni evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi desteği sağlanacak. 150 bin TL'ye kadar sıfır faizli kredi desteği verilecek.
Her aileden en az bir kişiye iş imkanı sağlanacak. Bu kişiler özel sektörde İŞKUR aracılığıyla istihdama kazandırılacak veya kamuda işçi olarak istihdam edilecekler.
Bu desteklerle, ailelerin ekonomik sorunlarının hafifletilmesi ve sosyal güvenliklerinin sağlanması amaçlanıyor.

Programda yer alan bir diğer destek de yeni evlenecek çiftlere verilecek olan 2 yıl ödemesiz kredi desteği. Bu kredi desteği ile birlikte, 150 bin TL'ye kadar sıfır faizle kredi kullanma imkanı sunulacak.

Ayrıca programda, her aileden en az bir kişiye iş imkanı sağlanması da yer alıyor. Bu kişiler, özel sektörde İŞKUR aracılığıyla istihdama kazandırılacak veya kamuda işçi olarak istihdam edilecekler.

Programın tüm detayları, Sosyal Güvenlik Uzmanı Emre Gülşen tarafından ATV Haber'e yapılan açıklamada tek tek açıklanmıştır.

Özel sektörde bu kişilerin İŞKUR aracılığıyla istihdama kazandırılması planlanırken, bunun mümkün olmadığı şartlarda kamuda işçi olarak istihdam edilecekler.

Ayrıca programda, annelerin çalışma hayatına katılmalarını kolaylaştırmak için günlük kreş ücreti desteği de bulunuyor. Aileler, günlük 30 lira desteği alarak çocuklarını kreşlere götürebilecekler.

Program kapsamında ayrıca, gelir tamamlayıcı aile destek sistemi bulunuyor. Bu sistemde, ailelerin evlerinde bulunan fazla eşyaları internet üzerinden satışa çıkarılabilecek. Ayrıca, ailelerin evlerinde bulunan boş odaları da turizm amaçlı olarak kiralanabilecek.

Aile Koruma Kalkanı Programı, ailelerin sosyal güvenliklerini güçlendirmek, çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak, yeni evlenecek çiftleri desteklemek ve ailelerin gelirlerini artırmak için tasarlanmış bir programdır.

Programın son başlığı ise "Gelir Tamamlayıcı Aile Destek Sistemi" olarak belirlendi. Bu başlıkta, evde üretim yaparak gelir sağlamak isteyen ailelere destek olunması hedefleniyor. Bu kapsamda, evde üretilen ürünlerin satışı için internet siteleri ve mağazalar aracılığıyla pazarlama imkanı sunulacak. Ayrıca, evde üretim yapan ailelere sertifikasyon desteği de verilecek. Bu sayede, ailelerin ürünleri daha güvenilir hale getirilerek satışlarının artırılması hedefleniyor.

Tüm bu desteklerin toplam maliyeti, yaklaşık 10 milyar TL olarak belirlendi. Program, ailelerin ekonomik olarak güçlenmesini, gelir seviyelerinin yükseltilmesini ve aile içi dayanışmanın artmasını hedefliyor.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket