Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk yerli savaş uçağı KAAN'ın isim babasını açıkladı
Haber detay

Erdoğan ayrıca, ANKA-3 muharip insansız savaş uçağının önümüzdeki günlerde ilk uçuşunu yapacağını söyledi. MMU projesi, Türkiye'nin kendi savaş uçağını tasarlayıp üretme hedefi doğrultusunda yürütülüyor ve uçağın Türkiye'nin askeri gücüne önemli bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.

KAAN, Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan ve Türk boylarının lideri olarak bilinen Kaanlar isminden esinlenerek seçildi. Uçak, Türkiye'nin kendi tasarımı ve üretimi olan ilk savaş uçağı olacak. MMU projesi, Türkiye'nin kendi savunma sanayiini geliştirme hedefleri doğrultusunda yürütülüyor ve projenin başarıyla tamamlanmasıyla birlikte Türkiye, savaş uçakları konusunda dışa bağımlılığını azaltacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Hürjet'in de test uçuşlarının sürdüğünü belirterek, "Hürjet de bu yılın sonunda havada olacak. İnşallah Hürjet ile dünyanın sayılı ülkeleri arasına gireceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Kahramankazan Merkez Yerleşkesi'nde gerçekleşen İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı’nda konuştu. Konuşmasına, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Özgür Barçın ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Resul Barutçu için rahmet dileyerek başlayan Erdoğan, 15 Temmuz şehitlerini rahmetle, şükranla ve minnetle anarak programın düzenlendiği Kazan ilçesinin "Kahraman" unvanını aldığı şanlı direnişi hatırlattı. Erdoğan, Türkiye'nin savunma ve havacılık alanındaki tarihi günlerinden birini yaşadığını belirterek TUSAŞ çalışanları nezdinde bütün işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son aylarda savunma sanayinde gerçekleştirilen müjdeleri hatırlattı ve Türkiye'nin artık karada, denizde ve denizaltında, havada, uzayda her alanda var olduğuna vurgu yaptı. Hayallerin birer birer gerçeğe dönüştüğünü söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin asırlardır peşinde koştuğu ve Cumhuriyetin kuruluşundan beri hayal ettiği projelerin birer birer gerçekleştirildiğini ifade etti. Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal'in 1925'te Türk Tayyare Cemiyeti açılışında söylediği "İstikbal Göklerdedir, göklerini korumayan milletler yarınlardan asla emin olamazlar" sözünü hatırlattı ve Türkiye'nin havacılık ve uzay sanayi alanında gerçekleştirdiği başarıları bu sözle ilişkilendirdi.

Erdoğan, konuşmasında ayrıca Türk havacılık tarihinin bazı isimlerine de değindi. Vecihi Hürkuşlar ve Nuri Demirağlar gibi vizyoner ve cesur girişimcilerin çalışmalarının içerden ve dışarıdan engellendiğini belirterek, bu ülkenin daha çok pırıl pırıl beyinlerinin çabalarının aynı yöntemle sabote edildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayinde Türkiye'nin elde ettiği başarıların önemine vurgu yaparak, bu alanda üst sıralara çıkmada emeği olan herkese teşekkür etti. Yerli olan savunma sanayinin oranını yüzde 80'e çıkardıklarını hatırlatan Erdoğan, son 20 yılda birikimleri, azimleri, çalışkanlıkları, kabiliyetleri ve dirayetleri ile ülkemizin savunma sanayinde hızla üst sıralara çıkmasında emeği olan herkese ayrıca teşekkür etti. Bu başarıların Türkiye'nin dostlarına güven, düşmanlarına korku veren bir savunma sanayi gücü oluşturduğunu belirten Erdoğan, terör örgütlerine karşı yapılan başarılı operasyonlarının devam edeceğini, İstihbarat Teşkilatı, Silahlı Kuvvetler, polis, jandarma ve güvenlik korucularıyla terör örgütlerinin inlerini başlarına geçirmeyi sürdüreceklerini söyledi. Erdoğan ayrıca, ülkenin savunma sanayinde elde edilen başarıların ardında elde edilen birikimlerin, azimlerin, çalışkanlıkların, kabiliyetlerin ve dirayetlerin büyük payı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarılarına yönelik olarak Türk mühendisleri, pilotları ve çalışanları kutladı. Türkiye'nin savunma sanayinde elde ettiği başarıların, ülkenin dostlarına güven, düşmanlarına korku veren bir güç haline gelmesinde önemli bir rol oynadığını belirten Erdoğan, terör örgütlerine karşı yürütülen başarılı operasyonların da devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, Türk mühendislerine seslenerek daha çok çalışarak ülkelerini söz, etki ve kazanç sahibi yapmalarını istedi ve Türkiye Yüzyılı'nı birlikte inşa edeceklerini söyledi. Türkiye'nin savunma sanayinde elde ettiği her başarının, suyun öte tarafındakileri rahatsız ettiğine dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'nin doğru yolda olduğunu ve daha fazlasını yapmak için çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Erdoğan, Kahramankazan'da gerçekleştirilen İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı'nda Türkiye'nin savunma sanayinde elde ettiği başarılara yönelik örnekler verdi ve Türk mühendislerin, işçilerin ve pilotların başarılarına dikkat çekti. Türkiye'nin savunma sanayisinde elde ettiği başarıların milletin alın terinin mahsulü olduğunu vurgulayan Erdoğan, ülkenin savunma sanayinde hızla üst sıralara çıkmasında emeği olan herkese teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk savunma sanayii projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu ve Türkiye'nin yerli ve milli savunma sanayii projelerinde geldiği noktanın tarihi bir dönüşüm olduğunu vurguladı. Erdoğan, Türk mühendislerin daha çok çalışmalarını, daha çok tasarım ve üretim gerçekleştirmelerini isteyerek, Türkiye'nin savunma sanayii alanında elde ettiği her başarıdan dünya genelinde bazı ülkelerin rahatsız olduğunu belirtti. Erdoğan, Türkiye'nin savunma sanayii projelerinin dünya standartlarını yükselttiğini ve Türkiye'nin bu projeleri gerçekleştirebilen az sayıdaki ülkeden biri olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk mühendislerle birlikte fotoğraf çektirdi ve yerli savaş uçağı KAAN'ın pilot koltuğuna oturdu. Erdoğan, KAAN'ın pilotundan uçakla ilgili bilgileri alarak vatandaşları selamladı. Cumhur İttifakı ortakları MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik etti.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket