Doktor Aytac Esedova Güzel olmak için güzelliğinizden olmayın
Haber detay

Doktor Aytac Esedova daha güzel ve genç görünmek için botoks ya da dolgu yaptırmak isteyen kişilerin, bu işlemleri merdiven altı yerlerde ya da uzman hekim harici kişilere yaptırdıklarında görme sorunlarına ya da doku kaybına varabilen çok ciddi sorunlarla karşılaşabileceklerini söyledi.
 

Azerbaycan’da özellikle son zamanlarda kozmetik işlemler yetkisiz kişiler tarafından yapılabiliyor. Bu işlemler sonucunda bireylerde komplikasyonlar meydana gelebiliyor.

 Doktor Aytac Esedova uzmanlar haricinde yaptırılan kozmetik işlemler sonunda oluşabilecek ciddi sorunlar hakkında bilgiler verdi.

 

"Yüz bölgesi aslında en tehlikeli ve komplikasyonlara açık bir bölgedir"

İnsan vücuduna ve özellikle yüz bölgesine yapılan işlemlerin istenmeyen sonuçları olabileceğine işaret eden Doktor Aytac Esedova, "İnsanlar belli bir yaşa geldikten sonra daha genç ve daha güzel görünmek için, kozmetoloji biliminin de gelişmesi ile güzel sonuçlar elde edebiliyorlar. Bizler de branşımız gereği bu gelişmiş uygulamaları takip ediyoruz. Ancak kozmetik işlemler, bir yandan da halk sağlığı sorunu olmaya başladı. Hemen hemen her gün bir dermatoloji uzmanına, plastik cerrahı ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanına bu tür işlemlerden sonra oluşan komplikasyonlardan dolayı insanların başvurur hale geldiğini gördük. Bu işlemlerin kolay ulaşılabilir olması tehlikeli bir durum. İnsanların bilinçlenmesi ve uzman hekim dışında bir uygulayıcıya gitmemesinin insan sağlığı açısından önemi büyük.

"En sık karşılaşılan olay dolgu enjeksiyonuna bağlı komplikasyonlar"

En çok rastlanılan komplikasyonun dolgu enjeksiyonuna bağlı komplikasyonlar olduğunu vurgulayan Doktor Aytac Esedova, "Kozmetik işlemler, keyifli bir iş. Bir anda yaptırmaya karar veriliyor. Uzman, bir komplikasyon olduğunda ne yapacağını bilen insandır. Hastasına sahip çıkar ve olaya müdahale eder. Ama uzman olmayan kişilerin yaptığı operasyonlarda herhangi bir komplikasyon oluştuğunda hasta yapa yalnız kalır. Biz her gün ihbar hattımızda ya da günlük pratiklerimizden görüyoruz. Dolgu enjeksiyonuna bağlı komplikasyonlar, nodül oluşumları, dirençli enfeksiyonlar ya da kitleler oluşabiliyor. Doğaldan çok uzaklaşılmış kötü görüntülerle de karşılaşabiliyoruz. Bu sefer de hastalar için daha sıkıntılı bir süreç başlıyor. Hem maddi hem de manevi bir külfetin altına da girmiş oluyorlar. En sık karşılaştığımız vakalar ise dolgu enjeksiyonlarına bağlı komplikasyonlar olarak dikkat çekiyor" diye konuştu.

"Son yıllarda komplikasyonlardan dolayı müracaat sayısı oldukça arttı"

Son yıllarda merdiven altı ya da uzman hekim dışında yapılan kozmetik işlemlerden meydana gelen komplikasyonlarda artış yaşandığını ifade eden Doktor Aytac Esedova, şunları söyledi:

"Son yıllarda komplikasyonlardan dolayı müracaat sayısı oldukça arttı. Müracaatların artmasını, bu işin çok yaygınlaşmasına ve işi kolay zannedip, ticari açıdan bakan hekim dışı insanların ve uzman olmayan insanların işlem yapmasına bağlıyorum. Bu işlemler hem çok fazla hem de kontrolsüz bir şekilde yapılıyor. O yüzden bu durum, bir halk sağlığı problemi olmaya başladı. Bu durum bizi tedirgin ediyor. O yüzden sürekli olarak insanları uyarmak zorunda hissediyoruz. Kozmetik işlemler, çok ciddi bir uzmanlık ve beceri ister. En ufak bir komplikasyonda hekimin hızlıca ve çok doğru bir şekilde müdahale edebileceğine güvendikleri takdirde bu işlemleri yaptırmaları gerekiyor. Aksi takdirde güzellik olsun derken, sonu cerrahiye varan çok ağır sonuçlar yaşanabilir."


 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket