Kalbin Bir Terazi Gibi Olsun
Haber detay

Bir Allah dostuna göre, nefis, gözünün önüne iki parmağını koyup bir şey görememekle eşdeğerdir. Bu, fânîliğe isyan anlamına gelir. Sosyetik mühitlerde bile ölümü hatırlatması sebebiyle fiyatların düştüğü yerler vardır. Çünkü insanlar ölümü hatırlamak istemezler. Ancak ölümü hatırlayarak ve bir cenaze arabası geçerken "Bu tabutun içinde bugün ben olabilirdim" diyerek nefsi terbiye etmek gerekiyor.

Huzur ve saadetin sırrı, tevazu, kanaatle zenginleşmek ve ölümü sık sık tefekkür etmek olarak nitelendirilir. Gazali Hazretleri, oğluna ölümü sık sık hatırlatıp her nefesi paha biçilmez bir nimet olarak görmesini tavsiye etmektedir.

En büyük mârifet, nefsin gafletini bertaraf edebilmektir. Bu amaçla, insanlar kuyumcu terazisi hassasiyetiyle nefislerini tartarak terbiye etmelidirler.

şgüzarlık (gereksiz işlere karışma) konusuyla ilgili bazı hadisler şunlardır:

  1. Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Kişi, kendisine ilgilendirmediği konularda işi karıştırdığı takdirde, yüce Allah onun işini zorlaştırır." (Buhari)

  2. Hz. Ali (r.a.) şöyle demiştir: "Kişi, kendisine ilgisi olmayan işlerde işgüzarlık yaparsa, yapması gereken işlerde tembellik yapar." (Taberani)

  3. Hz. Ömer (r.a.) şöyle buyurmuştur: "Sakın gereksiz işlere karışmayın, çünkü bu sizi Allah'ın size verdiği işlerden alıkoyar." (Kenzü'l-Ummal)

  4. Hz. Enes (r.a.) şöyle demiştir: "Kişi kendisine ilgisi olmayan işlerle uğraştığı takdirde, hayatı boyunca çalışsa da kazandığından yararlanamaz." (Taberani)

  5. Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Kişi, kendisine ilgisi olmayan işlerde işgüzarlık yaparsa, işi ne kadar çok olsa da bereketi azalır." (Deylemi)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket