Karaciğer Kanserinin Önüne İlaçlarla Geçilebilecek
Haber detay

Karasu, karaciğer yağlanması için direkt bir ilacın henüz elimizde olmadığını ancak birkaç yıl içinde birdenbire çok sayıda ilacın elimizde olacağına dair umutlu olduğunu söyledi. Karaciğer yağlanması, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivitenin azlığı ve obezite gibi faktörlere bağlı olarak oluşan bir sağlık sorunu olarak biliniyor. Bu durum ilerlediğinde karaciğer kanserine yol açabiliyor. Karasu, geliştirilen ilaçlarla karaciğer yağlanması ve kanserinin önlenmesinde önemli bir adım atılacağını vurguladı.

Prof. Dr. Karasu ayrıca, dünya genelinde yürütülen karaciğer yağlanması ve buna bağlı olarak gelişen karaciğer kanseri ilaç çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Faz 3 aşamasına gelmiş 10 ilaç çalışması olduğunu belirten Karasu, 2024 yılında 2 ilaç için ruhsat müracaatında bulunulacağını ifade etti. Şu anda direkt bir ilaç olmasa da birkaç yıl içerisinde birdenbire çok sayıda ilacın elimizde olacağına dikkat çeken Karasu, bu gelişmelerin karaciğer kanseriyle mücadelede önemli bir adım olacağını belirtti.

Prof. Dr. Zeki Karasu, Türkiye'de yılda yaklaşık 1500 civarında karaciğer nakli yapıldığını ancak organ bağışının yetersiz olduğunu söyleyerek, canlı vericilerin bağışladığı organlarla açığın kapatılmaya çalışıldığını ifade etti. Ayrıca viral hepatitlerin karaciğer nakline sebep olduğunu ancak gelişen tıp ile Hepatit C'nin tedavisinin yüzde 100'e varan oranlarda gerçekleşebildiğini belirtti. Hepatit B'yi de ciddi şekilde baskılayarak, hastalık yapmasının önüne geçilebileceğine dikkat çekti.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeki Karasu, dünya genelinde yürütülen ilaç çalışmaları sayesinde karaciğer yağlanması ve buna bağlı olarak gelişen karaciğer kanserinin önüne geçebileceğimizi söyledi. Halihazırda 60-70 arasında Faz çalışması devam eden molekül olduğunu belirten Prof. Dr. Karasu, ilaç çalışmalarının 10 tanesinin Faz 3 aşamasına geldiğini ve 2024 yılında 2 ilaç için ruhsat müracaatı yapılacağını, 2026 yılına kadar da 10'a yakın ilacın bu aşamaya gelmesinin beklendiğini ifade etti. Türkiye'de ise henüz yerli bir ilaç çalışmasının olmadığını söyleyen Karasu, yerli ilaç konusunda da yeni moleküllerin keşfedilmesi için adımlar atıldığını belirtti.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket