Salih Kulların Cennette Nimet İçinde Olacağına Dair Ayet
Haber detay

Bismillahirrahmanirrahim... Cenab-ı Hak (c.c), Mutaffifin Suresi 15-28. ayetlerinde şöyle buyuruyor:

"Hayır! Şüphesiz onlar, o gün Rablerinden gerçekten perdelenmiş olan kimselerdir (O'nu göremezler)! Sonra muhakkak ki onlar, elbet Cehenneme gireceklerdir! Sonra da (onlara): 'İşte kendisini yalanlamakta olduğunuz (azap), budur!' denilecektir.

Hayır! Şüphe yok ki ebrârın (özü sözü tertemiz, hayırlı insanların amel) defteri, elbette İlliyyîn'dedir. Artık İlliyyîn'in ne olduğunu, sana ne bildirdi? (O, içinde sâlih insanların amelleri) yazılmış (pek şerefli) bir kitabdır. Mukarrabîn (denilen, Allah'a yakın kılınmış melekler) ona şâhid olur.

Muhakkak ki ebrâr (içi dışı bir olan sâlih kullar), elbette (Cennette) ni‘met içindedirler! Tahtlar üzerinde (kendilerine verilen ni‘metleri) seyrederler! Yüzlerinde, ni‘metlenmiş olmanın (sevinç ve) parıltısını tanırsın! Onlara mühürlü hâlis bir şarabdan içirilir! Ki onun sonu misktir (içtikten sonra misk kokusu gelir)!

İşte, (nefis şeyleri zevk edip) yarış(arak rağbet göster)enler, o halde ancak bunda yarışsınlar! Ve onun (o hâlis şarabın) katkısı 'Tesnîm'dendir! (O Tesnîm ise Cennette) bir pınardır ki, ondan (Allah'a) yakın kılınanlar içer!"

Sâlih kulların içi dışı bir olduğu ifade edilmektedir. Bu da, kişinin hem dış görünümü hem de iç dünyasının Allah'a karşı samimiyetle dolu olduğunu gösterir. Bu insanlar, her zaman doğru olanı yapar ve Allah'ın rızasını kazanmak için çalışır. İyilik yapmak ve insanlara yardım etmek için ellerinden geleni yaparlar.

Allah'ın sâlih kullarını Cennette nimetler içinde ağırlayacağı belirtilmektedir. Bu nimetler, sadece maddi zevkler değil, aynı zamanda manevi huzur ve mutluluk kaynaklarıdır. Allah, sâlih kullarına Cennette sonsuz nimetler bahşedecektir.

Bu ayetlerde anlatılanlar, sâlih kulların yüce bir hedefe ulaşabileceğini gösterir. Bu hedef, Allah'ın rızasıdır ve bu rızayı kazanmak için hayatlarını adayan sâlih kullar, Allah'ın sonsuz rahmetine ve Cennetteki nimetlere kavuşacaklardır.

Rabbimiz bizi de sâlih kullarından eylesin ve bizleri de Cennette nimetler içinde ağırlasın. Amin.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket