Samsung çıtayı bir üst noktaya taşıdı!
Haber detay

Bilgisayarların sonsuz miktarda veriyi anlamasına yardımcı olan derin öğrenme, yapay zekanın vazgeçilmez bir unsuru. NPU olarak adlandırılan ve telefonlarda da karşımıza çıkan sinirsel işlem birimi ise derin öğrenme konusunda aynı anda binlerce hesaplamanın yapılabilmesi için özel olarak tasarlanan bir işlemci.

Türkiye yapay zeka konusunda nerede?

Türkiye yapay zeka konusunda nerede? sorusunu Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı’ya sorduk...

Samsung yapay zeka için yeni NPU teknolojisini duyurdu!

NPU birimine sahip olan ilk mobil işlemcisini geçen yıl tanıtan Samsung, 2030 yılına kadar yarı iletken endüstrisindeki liderliğini güçlendirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Samsung yapay zekadan cihazların çok daha hızlı ve aynı zamanda çok daha düşük bir güç ile yararlanabileceği yeni NPU teknolojisini duyurdu.

Quantization Interval Learning sayesinde Samsung transistörlerin sayısını 40x’ten 120x’e düşürürken aynı sonuçları 8 kat daha hızlı bir şekilde elde edebileceğini belirtiyor. Yüksek hızlı QIL tabanlı NPU’ların otonom araçlarda ve sanal gerçeklik alanında kullanılması öngörülüyor.

Hesaplamaları 32 bit derin öğrenme verilerinden sekiz kat daha hızlı yapan bu teknoloji, verileri 4 bitin altındaki gruplara ayırıyor. Doğru veriler tanımlanıyor ve mevcut çözümlere kıyasla daha hızlı ve daha verimli bir sonuç ortaya çıkıyor.

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket