Sosyal Medya Tehlikeleri - 2
Haber detay

“İnananlar Allah yolunda savaşırlar, inkâr edenler ise tağut yolunda harbederler. Şeytanın dostlarıyla savaşın, esasen şeytanın hilesi zayıftır.” (Nisa: 76)

Geçen ay Sosyal Medya tehlikeleri üzerine yazdığımız yazının devamı olarak bu ay da aynı konu üzerinde duracağız inşaAllah.

İnternet kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu yıl önceki yıla göre internet kullanıcıları Türkiye’de %4 oranında artarken, internette sosyal medya kullananların sayısı da %14 oranında artmıştır. Bu rakamlar, insanlarımızın gerçek dünyadan, sanal dünyaya hızlı bir yönelişe geçtiğini açıkça gösteriyor.

Metroda, otobüste, bekleme yerlerinde hatta misafirliklerde insanların her birinin elinde akıllı bir telefon bulunduğuna ve sürekli olarak telefonla meşgul olduklarına hepimiz şahit olmuşuzdur. İnsanoğlu canlı iletişimi bir kenara bırakmış, neredeyse yanındaki arkadaşıyla bile konuşmak yerine telefonla mesajlaşmayı tercih eder hale gelmiştir.

Ev ortamında aile bireyleri birbirlerine yabancılaşmış, anne ve babanın her birinin elinde pahalı akıllı bir oyuncak, aile reisliğini ve ev hanımlığını unutmuş bir hale gelmişlerdir. Çocuklar da kendi odalarında internette sörf denilen çağın hastalığıyla pençeleşir bir haldedirler.

Bu tehlike toplumun tamamına tesir edebilecek bir hale gelmiştir. Toplumun mütedeyyin insanları da aynı tehlikeyle iç içedirler. Aslında Şeytan ve dostlarına bilerek hizmet eden bir takım güçlerin asıl hedefi, mütedeyyin insanlarımızdır.

Aile reisi kardeşlerimiz! İşiniz ve faaliyetleriniz ailenizi ihmal etmeye sebep olmamalıdır. İnternet ve sosyal medyada, evdeki bilgisayarla veya cebinizdeki telefonla haddinden fazla zaman harcıyorsanız, ailenizi ihmal ediyorsunuzdur. Evinizin huzuru, evlatlarınızın nereye girip çıktığı, neler yaptığı sizin sorumluluğunuzdadır. Bir ailede huzur yoksa birinci derecede aile reisi olarak sizlerin ihmalkârlığı buna sebep olur.

İnternet yapıcı değil, yıkıcıdır. Çok çekici, çok rahatlatıcı, teskin edici gibi gelebilir. Tüm zararlılar başta öyledir. Sigara başta olmak üzeri uyuşturucu maddeler de aynı şekildedir. İnsanlar bunu rahatlamak, hoşça zaman geçirmek, dertlerini unutmak vb. sebeplerle alırlar. Ama daha sonra içinden çıkamayacakları bir batağa düşerler. İnternet her yönüyle zararlıdır, demiyoruz. Ama ölçülü kullanılmazsa, aşırıya gidilirse, günlük bir saatten fazla bir zaman alırsa, bir süre sonra bağımlı olursunuz. İçinden çıkamayacağınız bir hastalığa kapılırsınız. Bu tehlikenin muhatabı sadece siz değilsiniz. Eşiniz ve çocuklarınız da aynı tehlikeyle karşı karşıyadırlar ve bunun en büyük müsebbibi de sizsiniz.

Toplumda ucuz bir telefon taşımak ayıp karşılanır olmuştur. Oysa siz kardeşlerimiz, bu algıyı tersyüz edebilecek bir güce sahipsiniz. Öyle bir yaşamalısınız ki pahalı telefon kullanmak ayıp karşılanır hale gelsin. Sizler hasırın üzerinde yatıp da hasırın vücudunda iz bıraktığı bir Peygamber’in (SAV) ümmetisiniz. 50–60 liralık bir telefondan utanacak bir şey yoktur.  “Gençtir, cebinde iyi bir telefon olsun” türünden masumane babalık düşüncesinin çocuğunuza verebileceği zararı düşünün. Varsın insanlar; “Babası ne cimri bir adammış, aldığı telefona bak!” desinler. Sonuçta kazanan siz olursunuz. Yaşı henüz telefon kullanacak olgunluğa gelmeyen çocuklarınızı telefondan uzak tutun.

Peki, neden akıllı ve pahalı telefonlardan uzak durmanızı istiyoruz? Çünkü bu telefonlar, çocuğunuza internetin kapısını ardına kadar açan telefonlardır. Elinde akıllı telefon bulunan çocuğunuzu kontrol edemezsiniz. Neler yaptığını, kimlerle arkadaşlık ettiğini, vaktini hangi sitelerde tükettiğini bilemezsiniz. Artık hükmünüz kalmamıştır. Emin olun ki gün gün çocuğunuzun olumsuz yönde değiştiğine şahit olursunuz, Allah muhafaza…

Ayrıca akıllı telefon, sıradan insanların da sizi rahatlıkla izlemesine sebep olabilir. Aile mahremiyetinizi ayaklar altına alabilecek tehlikelere sebep olur. Ev ortamında çektiğiniz fotoğrafların, rahatlıkla telefonunuzdan çalınıp kötü amaçlar için kullanılabileceğini bilmeniz gerekir.

Cebinde tuşlu, klasik telefonu olan birinin, telefonuyla geçireceği zamanla, akıllı telefonu olanın harcadığı zamanın aynı olmayacağını siz de kabul edersiniz.

Biz kardeşlerimizden beklemiyoruz ama eşinin veya kızlarının, kız kardeşlerinin fotoğraflarını sosyal medyada paylaşanların, örneğin İstanbul Eminönü’nde, Diyarbakır’ın Dağkapı’sında, Van’ın Beş Yol’unda eşinin posterini havaya kaldırıp; “Ey millet, bu gördüğünüz benim eşimdir, kızımdır, kız kardeşimdir” diyen birinden farkı yoktur, belki daha kötüdür. Gerçek alanlarda bunu yapan en çok yüzlerce belki binlerce kişiyle bu fotoğrafları paylaşmış olur. Ama sosyal medyada yaparsa milyonlarca insanla paylaşmış olur.

Evli kardeşlerimiz ve bacılarımız! Eşlerinizi ihmal etmeyin. Allah kadınları erkeklere emanet vermiştir. Emanete hıyanet etmeyin. Onları ilgisiz ve yalnız bırakmayın. Kadın erkeğin, erkek de kadının örtüsü hükmündedir. Birbirinizi koruyup kollamazsanız, birbirinizi kaybedersiniz.

İlle de internet kullanacaksanız sizden isteğimiz ve beklentimiz, interneti ve sosyal medyayı bir Müslümana yakışır şekilde kullanmanızdır. Erkek olsun, bayan olsun hiçbir kardeşimiz asla fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmamalıdır. Bir bayana nasıl arkadaşlık teklifleri geliyorsa, erkeklere de arkadaşlık teklifleri gelecektir. Bu teklifler, duygusal olarak müsait olduğunuz ve bundan dolayı reddedemeyeceğiniz bir anda size gelirse günaha doğru ilk adımı atmanıza sebep olur. Ondan sonra süratle kendinizi kaybedersiniz. Sadece kendinizi değil, ailenizi, iffetinizi, şahsiyetinizi ve imanınızı da kaybedebilirsiniz, Allah muhafaza… Zorunlu sebeplerle facebook hesabı açtıysanız arkadaşlık tekliflerini kapatın. Twitter’da da “Direkt Mesaj” bölümünü tamamen kapatın. Karşı cinsin paylaşımlarını beğenme veya RT yapmaktan uzak durun. Bu davranışlar, yakınlaşmaya ve işi ileri götürmeye neden olur.

Bir Müslümanın internet ve sosyal medyayı kullanmasının en geçerli ve makul sebebi “DAVET” tir. Bunun dışında ilmi araştırmalar ve haber takibi olabilir. Bu da makul bir süreyi aştığında sizin internet denizinde boğulmanıza ve amacınızdan sapmanıza neden olacaktır.

Şeytan en tecrübesiz zamanında, ilk insanlara, yani ana babamıza günah işletip cennetten çıkmalarına sebep oldu. Bu, Şeytanın ilk icraatıydı. Aradan binlerce yıl geçti. Bu süre içerisinde hem Şeytanın tecrübesi arttı, hem de Şeytana hizmet edenlerin silahları güçlendi, çeşitlendi. Bu azgın düşmana ve ordusuna yenilmemek için ayeti kerimede buyurulduğu üzere; “Toptan Allah'ın ipine sarılın, ayrılmayın…”

Tüm bunlarla beraber Allah ile irtibatımızı güçlendirir, sürekli olarak ölüm ve ölüm ötesinin hesabını yapar ve birbirimizi korumak için sorumluluklarımızı gereği gibi yerine getirirsek; Şeytanın hilesinin zayıf olduğunu da Rabbimiz bize müjdelemiştir.

Rabbim bizleri gerçek ve sanal dünyanın şeytan ve dostlarından, onların oyun ve tezgâhlarından korusun.

Allah’a emanet olun.

İnzar

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket