Tarihte bugün ne oldu? 9 Mayıs 2023
Haber detay

Tarihte 9 Mayıs'ta yaşananlar arasında, aynı zamanda acı verici olaylar da yer almaktadır. Örneğin, PKK'nın 1988 yılında Nusaybin ilçesinde bir mezrayı basarak 11 kişiyi katletmesi, terörün insan hayatına verdiği acı bir örnektir. Ayrıca, Gana'da oynanan bir futbol maçındaki izdihamda 130 kişinin hayatını kaybetmesi de tarihteki acı olaylar arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak, tarihte bugün yaşananlar, insanlık tarihinin farklı dönemlerinde önemli bir rol oynamış ve dünya tarihini etkilemiştir. Bugünün tarihi olayları, insanlığın geçmişiyle bağlantılı olarak değerlendirilerek, geleceğe dair daha iyi kararlar almak için de bir fırsat sunmaktadır.

Bugün tarihte 9 Mayıs'da neler yaşandığını hep birlikte gözden geçirelim.

1157 yılında Sultan Sencer vefat etti ve Büyük Selçuklu Devleti, zayıflamış ve kendine has bir yapısı olan Sultan Sencer'in ölümü üzerine yıkıldı.

1258 yılında, Selçuklu Devleti'nin dağılması ve Anadolu topraklarının otoritesiz kaldığı bir dönemde Osman Gazi, Anadolu'yu merkez edinerek dünyanın en büyük imparatorluklarından birinin temellerini atmıştır.

1921 yılında, Kurtuluş Savaşı'nda fedakarca mücadelesi ve başarıları ile önce "vatan kahramanı" ilan edilen, daha sonra ise Ankara Cephesi tarafından "vatan haini" ilan edilen Çerkez Ethem idama mahkûm edildi.

1935 yılında, Cumhuriyet Halk Fırkası Dördüncü Büyük Kurultayı toplandı ve "fırka" sözcüğü yerine "parti" sözcüğü kabul edildi. Ayrıca Altı Ok daha ayrıntılı şekilde ele alındı ve "Partinin güttüğü bütün bu esaslar Kemalizm prensipleridir" denilerek, Kemalizm ilk kez resmi olarak tanımlandı.

1936 yılında, Benito Mussolini, İtalya Faşist İmparatorluğu'nu ilan etti.

1955 yılında, savaşta mağlup olan Almanya, doğu ve batı olarak ikiye ayrıldıktan sonra NATO'ya katıldı.

1988 yılında, PKK, Mardin'in Nusaybin ilçesi Taşköyü'nün Behmenin mezrasını basarak bir aileden 8'i çocuk, 2'si kadın 11 kişiyi katletti ve 2 çocuk ağır yaralandı.

1996 yılında, TOFAŞ olayından dolayı Çiller hakkında Meclis Soruşturması açılması önergesi 376 oyla kabul edildi.

1997 yılında, Almanya'da 'Anadolu Hilafet Devleti' adında kurulan hareketin Berlin temsilcisi olduğu iddia edilen Yusuf Sofu, evinde silahla öldürüldü.

2001 yılında, Gana'nın başkenti Akra'da oynanan bir futbol maçında çıkan izdihamda 130 kişi hayatını kaybetti.

2004 yılında, Rusya yanlısı Çeçen lider Ahmed Kadirov, Grozni'de 7 kişinin öldüğü bir saldırıda hayatını kaybetti. Saldırıyı Çeçen liderlerden Şamil Basayev üstlendi.

2012 yılında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda "Haberal Teklifi" olarak bilinen, tutuklu ve hükümlülerin hasta yakınlarını ziyaret etmelerine olanak sağlayan kanunu onayladı. Ancak bu kanun, uygulamada çifte standartları beraberinde getirdi.

2013 yılında, Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf El-Karadavi başkanlığındaki Müslüman âlimler heyeti Gazze'ye gitti ve "Filistin'in her karış toprağının özgürleşmesi için çalışacağımıza söz veriyoruz" dedi.

2014 yılında, PKK'nın kaçırdığı 14 yaşındaki Sinan Böçkün, ailesinin ısrarı sonucu serbest bırakılınca diğer aileler de çocukları için eylem başlattı.

2015 yılında, Tacikistan'da kamusal alanda başörtü ve sakal yasağından sonra çocuklara Arapça isim konulması da yasaklandı. Devlet Başkanı İmamali Rahman, çocuklara Arapça isim verilmesinin yasaklanmasını öngören bir kanun hazırlanması için talimat verdi.

2015 yılında, Şehid Hüseyin Yeşilmen'in şehadetinden 23 yıl sonra, şehidin o dönemi anlatan görüntüleri ortaya çıktı. Şehid Hüseyin'in anlattıkları, dönemin Müslümanlarının yaşadığı zulüm ve baskıları göstermesi açısından önemli bir tarihi vesika olarak kabul edilmektedir.

Tarihte 9 Mayıs'ta yaşananlar arasında çeşitli olaylar yer alırken, bu gün aynı zamanda Avrupa Günü olarak kutlanmaktadır. Avrupa Günü, Avrupa Birliği'nin (AB) kuruluşu ile ilgili anlaşmanın imzalandığı tarih olan 9 Mayıs 1950'yi anmak için kutlanmaktadır. AB, 27 ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu bir siyasi ve ekonomik birlik olarak bilinir.

Bugünün tarihi olayları arasında, siyasi ve toplumsal açıdan farklı alanlarda birçok gelişme yer almaktadır. Bu olaylar, dünya tarihinin farklı dönemlerinde meydana gelmiş ve insanlık için önemli bir dönüm noktası oluşturmuştur.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket