YSK yurt dışında kullanılan oy sayısını açıkladı
Haber detay
YSK, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışındaki seçmenlerin oy verme işlemini tamamladığını duyurdu. Saat 21.00 itibarıyla 697 bin 577 seçmen oy kullandı. Yurt dışı temsilciliklerinde oy kullanan seçmen sayısı 644 bin 972 iken, gümrük kapılarında oy kullanan seçmen sayısı ise 52 bin 605 oldu. Seçim sonuçları, 14 Mayıs'ta Türkiye'deki seçimlerle birlikte açıklanacak.
 
BİRLEŞİK KRALLIK

127 bin 281 kayıtlı seçmenin bulunduğu Birleşik Krallık'ta, 1 Mayıs'ın resmi tatil olması sebebiyle başkent Londra başta olmak üzere dört kentte oy kullanma işlemleri devam ediyor. Türkiye'deki 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işlemi yapılan kentler arasında yer alıyor. Bu yıl ilk kez kurulan sandıklarda seçmenler oy kullanıyorlar. Başkent Londra'daki Old Billingsgate sandıklarının önünde uzun kuyruklar oluştu. İngiltere'de yaşayan seçmenler, Manchester ve Edinburgh'da başkonsolosluklarda, Leicester'da ise Tigers Rugby Club'da oy kullanabiliyorlar. Türkiye'deki seçimler için Londra, Manchester ve Edinburgh'daki oy kullanma işlemleri 7 Mayıs'a kadar devam ederken, Leicester'daki oy verme işlemi bugün sona erecek.

İSVİÇRE

İsviçre'de, Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma işlemi üçüncü gününde devam ediyor. İsviçre'de Bern, Cenevre ve Zürih'te sandık kuruldu. İsviçre'de kayıtlı 105 bin 820 seçmen, 7 Mayıs'a kadar oylarını bu üç yerde kullanabilecek. Seçmenler 09.00-21.00 saatleri arasında oy kullanabiliyor. Türkiye'nin Cenevre Başkonsolosluğu binasında oy kullanmak için kurulan alanda ve çevresinde güvenlik önlemleri alındı. İsviçre'de 29 Nisan'da başlayan oy verme işlemi, 7 Mayıs'a kadar devam edecek. Seçimlerin ikinci tura kalması halinde, vatandaşlar 20-24 Mayıs tarihlerinde yeniden sandığa gidecek. İsviçre'deki Türkler, Türkiye'deki seçimler için altıncı kez sandık başına gidiyor.

 

 

 
Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket