Zigana Tüneli 3 Mayıs'ta hizmete giriyor
Haber detay

17 Mart 2017 tarihinde temeli atılan ve inşaatı o gün bugündür gece-gündüz devam eden Zigana Tüneli'nin kazı işlemi ve beton kaplama çalışmaları Ocak 2022 tarihinde tamamlanmıştır. Proje sayesinde Trabzon-Gümüşhane arasındaki mesafe yaklaşık 30 dakika azalacak ve karbon salımı da 18 bin ton daha az gerçekleşecek.

Projenin hizmete açılmasıyla Zigana'nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek bin 212 metreye inecek. Elektromekanik imalatlarının yanında, asfalt, havalandırma ve ışıklandırma çalışmaları tamamlanan tünelin giriş ve çıkışlarına çevre düzenlemesi işlemleri yapıldı.

Zigana Tüneli'nin açılışı 3 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak. Projenin tamamlanmasıyla Zigana Geçidi'ndeki rampalar ve keskin virajlar tarihe karışacak ve Gümüşhane, Trabzon Limanı'na daha da yaklaşacak. Toplam uzunluğu 14.3 kilometre olan Ovit Tüneli'ni geride bırakarak Türkiye ve Avrupa'nın en uzun karayolu tüneli unvanını alacak olan Zigana Tüneli, sürücülere konforlu, güvenli ve ekonomik bir ulaşım imkanı sağlayacak.

Yeni Zigana Tüneli'nin inşaatı 17 Mart 2017 tarihinde başlamış ve tam 5 yıl boyunca gece-gündüz devam etmişti. Tünelin inşası sırasında toplam 1,600 kişi çalıştı ve 200 milyon doların üzerinde bir maliyetle tamamlandı.

Tünelin açılışı için hazırlıklar tamamlandı ve 3 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılacak. Zigana Tüneli'nin hizmete girmesiyle birlikte, sürücülerin Zigana Geçidi'nin keskin virajları ve rampalarından kurtulacakları ve Trabzon-Gümüşhane arasındaki mesafenin yaklaşık 30 dakika azalacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca, tünel sayesinde sürücülerin yıllık yaklaşık 139 milyon TL tasarruf etmeleri hedefleniyor. Yolculuk süresindeki kısalma nedeniyle akaryakıt tasarrufu sağlanacak ve yıllık karbon salımı 18 bin ton daha az olacak.

Yeni Zigana Tüneli'nin giriş ve çıkışlarına çevre düzenlemesi yapıldı ve tünelin elektronik ve mekanik ekipmanları da tamamlandı. Yeni Zigana Tüneli, Türkiye'nin en büyük mega projelerinden biri olarak kabul ediliyor ve tüm dünyaya tanıtılacak.

Yeni Zigana Tüneli, Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Tarihi İpek Yolu güzergahındaki Zigana Geçidi'ni ortadan kaldırarak sürücülerin korkulu rüyası haline gelen keskin virajlar ve rampaları da ortadan kaldırmış olacak. Bu sayede sürücüler daha güvenli ve konforlu bir ulaşım imkanı elde edecekler.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte Trabzon-Gümüşhane arasındaki mesafe yaklaşık 30 dakika kısaltılacak ve zamandan yıllık 40 milyon TL, akaryakıttan ise 99 milyon TL olmak üzere toplamda 139 milyon TL tasarruf edilmesi hedefleniyor. Ayrıca, Gümüşhane'nin Torul ilçesi Köstere köyü mevkisi ile Trabzon'un Maçka ilçesi Başarköy köyü arasında her biri 14,5 kilometre uzunluğunda inşa edilen çift tünelle karbon salımı da 18 bin ton daha az gerçekleşecek.

Yeni Zigana Tüneli, Türkiye'de ilk kez karayolu tünellerinde yapılan dikey şaft yapıları ile donatıldı. 3 istasyonun her birinde 1 temiz, 1 de kirli hava olmak üzere toplam 6 adet havalandırma şaftına yer verildi. Bu yeni teknikte donatılan tünelin yağmur ve rüzgardan etkilenmemesi için dikey olarak yüzeye çıkartılan sistem klima gibi çalışacak. Bu sayede şaftın içerisine yağmur ve kar girmemiş olacak.

Yeni Zigana Tüneli'nin inşaatı 17 Mart 2017 tarihinde temeli atıldıktan sonra gece-gündüz devam etti. Kazı işlemi ve beton kaplama çalışmalarının Ocak 2022 tarihinde tamamlandığı tünelin elektromekanik imalatları, asfalt, havalandırma ve ışıklandırma çalışmaları da tamamlanarak açılışa hazır hale getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek olan açılış töreni ile Türkiye ve Avrupa'nın en uzun, dünyanın ise 3. en uzun tüneli olan Yeni Zigana Tüneli, sürücüler için daha güvenli, konforlu ve ekonomik bir ulaşım imkanı sunacak.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Haber detay

Reklam

Haber detay

Anket