İhracat tamamen serbest bırakıldı

İhracat tamamen serbest bırakıldı

İhracat tamamen serbest bırakıldı

TARİHTE BUGÜN / 8 TEMMUZ

1829: Erzurum, Salih Paşa'nın Çarlık ordusunun teslim koşullarını kabulüyle Rus işgaline uğradı.

 

 

1889: The Wall Street Journal'ın ilk sayısı yayımlandı.The Wall Street Journal ABD merkezli uluslararası yayınlanan günlük finans ve haber gazetesidir. 1889’da kurulan gazetenin diğer versiyonları olan The Wall Street Journal Europe1983 yılında, The Wall Street Journal Asia1976 yılında kuruldu. Türkiye’de henüz 10 yıl önce kurulan bazı gazeteler dahi yaşamazken adamlar 1800’lerden beri gazetelerini idame ettiriyorlar. Ne diyelim? Geri kalmışlığın listesini çıkarma ve bunun sorumlularını deşifre etmekten bıkmış bir duyarlılıkla paçaları sıvayarak işe koyulma vakti geldiğini hatırlatmakla yetinelim.

 

 

1920: Bursa , Yunan askeri birlikleri tarafından işgal edilmeye başlandı.

 

 

1937: Tahran’da Türkiye-Irak-İran-Afganistan arasında ‘Sadabat Paktı’ imzalandı. İtalya'nın Habeşistan'ı ilhakı üzerine, Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında Sadabat Paktı adı verilen bir saldırmazlık paktı imzalandı.Taraflar antlaşmada genel olarak birbirlerinin iç işlerine karışmayacaklarını, ortak çıkarlarını ilgilendiren hususlarda birbirlerine danışacaklarını, birbirlerine karşı saldırıda bulunmayacaklarını ve sınırlarının korunmasına saygı göstereceklerini taahhüt etmişlerdir. Ancak paktın temel nedeni olan Kürt sorunu, 7. maddenin şu ifadelerinde saklıdır: Bağıtlı taraflardan her biri, kendi sınırları içinde diğer bağıtlı tarafların kurumlarını yıkmak, düzen ve güvenliğini sarsmak veya politik rejimini bozmak amacıyla silahlı çeteler, birlikler veya örgütlerin kurulmasını ve eyleme geçmelerini engellemeyi yükümlenir.

 

 

1950: İhracat tamamen serbest bırakıldı. Devletçilik ilkesiyle ve demir perde yönetimlerinden esinlenerek kurulan Cumhuriyet, uluslararası ticaretten bile korkar durumdaydı ve ancak kuruluşundan 30 yıl sonra ihracat normal ülkelerdeki gibi serbest bırakılıyordu; ama atı alan üsküdarı geçmişti. Her konuda meydana gelen derin geri kalmışlık uğraşlar sonucu belki telafi edilebilirdi. Ekonomi alanında ise bunca yıllık geri kalmışlık, gelişme ve büyüme babında treni kaçırma anlamına geliyordu.

 

1951: Birleşmiş Milletler ve Kore delegeleri ateşkes görüşmelerine başladılar. Çin ve Rusya desteğindeki Kuzey Kore, Güney Kore’ye saldırmış bunun üzerine ABD öncülüğündeki Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’ye müdahale etmişti. Savaşı kaybedeceğini anlayan Kuzey Kore ateşkes istemiş ve görüşmeler başlamıştı.

 

 

1953: İrticai faaliyette bulunduğu gerekçesiyle Millet Partisi faaliyetten men edildi. Partinin mallarına el konuldu. Pembe tabloların çizildiği Demokrat Parti’li ellili yıllarda da irtica adı altında dindar halkın talebi baskılanmış ve bu durum günümüze dek süregelmiştir.

 

 

1979: Ankara’da 30 Ağustos'ta MHP Genel Merkezi'ni bombalayanların Polis oldukları ortaya çıktı. Darbeye hazırlık yapmak isteyen derin devlet denilen cuntacı çete, 12 Eylül öncesi siyasi çalkantılar ve iç karışıklıklar peşindeydi ve bunun gibi birçok olayın faillerinin bu çeteler olduğu 12 Eylül 1980’de yapılan darbeden yıllar sonra ortaya çıkacaktı.

 

 

1982: Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak’ta Şiilerin yaşadığı Düceyil’de ordu, katliam yaptı, 148 kişi hayatını  kaybetti. Duceyil şehrine aşiret liderleriyle görüşmeye giden Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in konvoyuna kalabalıktan ateş açılması nedeniyle Irak Ordusu'na ait helikopterlerden vatandaşların üzerine ateş açıldı. Olayın ardından yüzlerce kişi tutuklandı, işkence gördü bazıları ise idam edildi. 2003 yılında ABD'nin Irak'ı işgalinden sonra bu olayın sorumluları kabul edilen dönemin Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, dönemin Irak Halk Ordusu lideri Taha Yasin Ramazan , dönemin İstihbarat Şefi Barzan İbrahim ve dönemin Devrim Mahkemesi Başkanı Hamid el Bender yakalandılar ve 2005 yılında yargılanmaya başlandılar. 2006'da ise idam cezasına mahkûm oldular. Aynı davada yargılanan olayın sorumlularından diğer 3 kişi ise 15 yıl hapse mahkûm edildiler. Saddam Hüseyin 30 Aralık 2006'da, Barzan İbrahim ve Hamid el Bender15 Ocak2007'de, Taha Yasin Ramazan ise 20 Mart2007'de asılarak idam edildiler.

 

 

1985: Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan, İran, Libya, Kuzey Kore, Nikaragua ve Küba’yı “terörist ülkeler konfederasyonu” olarak tanımladı. Kendisi dışında hiçbir gücü kabullenmeyen ABD’nin şu ana kadar işlediği cürümlerin dünya tarihinin tüm terör olaylarından daha fazla olması,  terörizm tanımlamasının ne anlama geldiğini anlama açısından yeterli bir veri olarak görülmekte ve tüm Özgür Dünya Halkları nezdinde, ABD ve Siyonist İsrail, gelmiş geçmiş en günahkar teröristler olarak addedilmektedirler.

 

 

1991: Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın işkenceyle öldürülmüş bedeni Elazığ Maden yolunda bulundu.

 

 

1993: Özel radyo ile televizyon işletilmesi ve kurulması serbest bırakıldı. Özel radyoların yayını serbest bırakıldı. TBMM Genel Kurulu'nda yedinci kez görüşülmesi sırasında 50 "Hayır" oyuna karşılık 313 "Evet" oyuyla kabul edilen, Anayasa'nın 133üncü maddesinin değiştirilmesiyle radyo ve televizyonlardaki devlet tekeli kaldırıldı.

1996: DYP-RP tarafından kurulan 54. Hükümet, TBMM’de 265’e karşı 278 oyla güvenoyu aldı. Refah Partisi’nin koalisyonun büyük ortağı olması ve Necmettin Erbakan’ın başbakan olması askerin komuta kademesini oldukça rahatsız edecekti. Kuzuyu yemeyi kafasına koyan kurt misali çeşitli bahaneler ileri sürülerek 28 Şubat post modern darbesi yapılmış ve bunun sonucunda hükümet düşürülmüş; ardından kurdurulan Ecevit hükümetiyle Cumhuriyet tarihinin siyasi ve ekonomik en büyük krizi yaşanmıştı.

 

 

2003: Sudan havayollarına ait bir yolcu uçağı Sudan'da düştü: 117 kişi öldü. Bu uçak kazasını tarihi kılan neden ise iki yaşında bir çocuğun feci kazadan sağ kurtulmasıydı.