İlk meteor yağmuru kaydedildi

İlk meteor yağmuru kaydedildi

İlk meteor yağmuru kaydedildi

TARİHTE BUGÜN / 12 KASIM

1799    İlk meteor yağmuru kaydedildi. Meteor yağmuru, meteorların dünya atmosferine girdiği zaman, uzayda bıraktıkları belirgin ışıklı izin, havanın yüzeyleriyle sürtüşmesinden doğan kızışmasıdır.
Bağımsız ,tek meteor zerrelerinin çok küçük olduğunu söylersek belki garip görünecektir. Gerçekte bu zerrelerden bazıları bir toplu iğne başı büyüklüğündedir. Buna karşılık, ağırlığı tonları bulan bazı meteorlar da vardır. Meteorların çoğu dünyanın atmosferinden geçerken ısının etkisiyle tamamen yok olur. Sadece büyük meteor parçaları dünyaya ulaşabilir.
Bilim adamları her gün ve gece binlerce meteorun düştüğüne inanmaktadırlar. Ancak dünya yüzünün büyük bir bölümü suyla kaplı olduğundan,dünyaya kadar ulaşabilen meteorların çoğu okyanuslara ve göllere düşerler.
Meteorlar gökyüzünde tek ve belirli bir yönde hareket halinde görülebilir. Fakat genellikle binlerce meteor bir aradadır. Dünya güneşin çevresinde turunu yaparken,bu meteor guruplarına yaklaşabilir. Atmosferin üst tabakalarına temasla çok kızışan meteorlar da bize bir "meteor yağmuru" görünümü verir.

 
1877    Gazi Osman Paşa, Plevne'de teslim olmayacağını bildirdi. Plevne Savunması 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rusya İmparatorluk Ordusu'nun kuşattığı Plevne (Bulgaristan) kentinin Osmanlı Ordusu tarafından savunulması olayı olup Osman Paşa’nın kararlı direnişi Osmanlı tarihinde kahramanlık örneklerinden biri olarak gösterilir.
 
1927    Sovyetler Birliği'nde Troçki, Komünist Parti'den çıkarıldı; Stalin başa geçti. Diktatörlüğe dönüşen Komünist Rusya’da diktatörün kim olacağı mücadelesi her zaman canlılığını korumuş ve devrim çocuklarının ardından zaman zaman liderlerini de yemişti.
 
1934   Türkiye'de ilk kez bir kadın, belediye başkan yardımcısı oldu. Bursa Belediye Meclisi, Zehra isimli kadını başkan yardımcılığına seçti.

1967   Türk Hükümeti'nin, 31 Ekimde gizlice girdiği Kıbrıs'ta Rumların tutukladığı Türk toplumu lideri Rauf Denktaş'ın serbest bırakılmasını Kıbrıs Hükümeti'nden istemesi sonrasında, Denktaş serbest bırakıldı.

1980 12 Eylül darbesi sonrası ilk iki ayda 7,945 kişi gözaltına alındığı açıklandı. Gerçek rakamlar ise bu resmi rakamın katlarca fazlasıydı.

1996 Susurluk kazası sonrası ortaya atılan "devlet-mafya-siyaset" ilişkisini incelemek üzere Meclis araştırma komisyonu kuruldu. Aynı gün Susurluk Cumhuriyet Savcılığı kazada ölen Abdullah Çatlı ve Hüseyin Kocadağ ile yaralanan Sedat Emin Bucak'ın silahlı çete oluşturdukları iddiasıyla İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemeleri Savcılığı'na fezleke gönderdi.

1999       Bolu, Düzce ve Kaynaşlı'da, 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi: 894 kişi öldü, 4 bin 948 kişi yaralandı. 1999 Düzce Depremi, 12 Kasım 1999 Cuma günü saat 18.57'de aletsel büyüklüğü 7.2 şiddetinde merkez üssü Düzce olan deprem . 30 saniye süreyle etkili olan deprem, pek çok ilin yanı sıra Ukrayna'dan da hissedildi. Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi'nin açıklamasına göre, ölü sayısı 845, yaralı sayısı 4948. Depremde hasar gören ve derhal yıkılması gereken bina sayısı 3395, yıkık ya da ağır hasarlı ev sayısı 12939, iş yeri sayısı ise 2450’dir. 17 Ağustos Marmara depreminden sonra gelen bu ikinci dalga Türkiye’de deprem ile ilgili tartışmaların aylarca gündemde kalmasına yol açmış aynı zamanda ekonomik sıkıntıyı aşamayan koalisyonlu Ecevit hükümetini de derinden sarsmıştı.


2003    Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin barış zamanı idam cezasının kaldırılmasını öngören 6'ncı protokolünü onayladı.

2003      TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü (BİLTEN) tarafından teknoloji transferi yöntemiyle üretilerek uzaya gönderilen BİLSAT uydusu görüntü göndermeye başladı.
 
 
2004   Arafat'ın ölümünün ardından Mahmud Abbas Filistin Kurtuluş Örgütü lideri oldu. FKÖ, Abbas döneminde de politikalarında değişiklik yapmamış ve İsrail’e taviz vererek legalleşme ve Batılı ülkelerin desteğini alma taktiğini devam ettirmiş; öte yandan başından beri laik bir anlayışla İslami güçlere muhalefetini sürdürmüştü.