Mekke ve Medine Osmanlı topraklarına katıldı.

Mekke ve Medine Osmanlı topraklarına katıldı.

Mekke ve Medine Osmanlı topraklarına katıldı.

TARİHTE BUGÜN / 5 HAZİRAN


1517: Mekke ve Medine Osmanlı topraklarına katıldı. 400 yıllık Osmanlı hakimiyetinde kalan Hicaz toprakları bu dönemde hiçbir tehlike yaşamadan hacıların ziyaretine açık olmuş daha sonra Osmanlı’nın çöküşüne de sebep olan milliyetçilik akımıyla beraber Araplar’ın da bağımsızlık isteğiyle karşı karşıya kalmış ve diğer tüm Arap toprakları ile beraber Hicaz da Osmanlı’dan ayrılmıştır.


1821: Venezüella, İspanya'dan bağımsızlığını ilan etti. İspanyolların Güney Amerika'da ilk sürekli yerleşimlerinden biridir. Başarısız birkaç ayaklanmadan sonra, ülke sonunda İspanya'dan bağımsızlığını ünlü Simon Bolivar önderliğinde 1821'de kazanmıştır. Bağımsızlığının ilk yıllarında şimdiki Kolombiya, Panama ile Ekvator'la birlikte, Büyük Kolombiya'nın bir parçasını oluşturan Venezuela, 1830 yılında bu birlikten ayrılmıştır.


1830: Fransa, Cezayir'i işgal etti. Oruç Reis ve kardeşi Barbaros Hayreddin tarafından ele geçirilen Cezayir, Kanunî Sultan Süleyman'ın talebiyle Barbaros'un Osmanlı deniz kuvvetlerinin Kaptan-ı Deryası olması üzerine Osmanlı idaresine girmiştir. Yaklaşık üçyüz yıl Osmanlı idaresinde kalan Cezayir Osmanlı’nın iç karışıklığından yararlanan Fransa’nın işgaline uğramıştır. Yaklaşık yüz otuz yıl Fransa hâkimiyetinde kalan Cezayir, bu dönemde tarihinin en büyük acılarını yaşamış ve bağımsızlığına da büyük bedeller ödeyerek kavuşmuştur.


1926: İstiklal Mahkemesi ile araları açılan Başbakan İsmet Paşa, tutuklama kararı üzerine, Mustafa Kemal Paşa’nın tavsiyeleriyle İzmir’e geldi. İstiklal Mahkemesi heyetiyle ayrı ayrı görüştü. Yapılmakta olan işlemlerin usule uygun olduğu taraflarca kabul edildi. İsmet İnönü İstiklal Mahkemeleri karşısında rahattı; zira Mustafa Kemal himayesinde mahkemeye çağrılmış olup başına sürpriz bir işin gelmeyeceğinden emindi.


1939: CHP İl Başkanlıkları, Valilerin uhdesinden alındı. Valilerin Cumhuriyet Halk Partisi il başkanlığı görevlerine son verildi. Oysa tarih kitapları o yılları güllük gülistanlık tam demokrasi ile işleyen zamanlar olarak gösterecek ve yıllar yılı Cumhuriyet’in pembe tabloları ile avunulacaktı.


1950: Radyoda dini program yayınlama yasağı kaldırıldı. Devletin resmi din anlayışıyla da olsa artık halk, radyolardan dinin sesini de işitebilecekti.
1962: Cezayir, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti. Bundan tam 132 yıl önce Fransa’nın işgaline uğrayan Cezayir yaşanan acı dolu yıllardan sonra işgal yıldönümünde bağımsızlığına kavuştu. Ama Fransa elini Cezayir’in içişlerine karıştırmaktan geri durmayacaktı.


1967: Siyonist terör devleti İsrail’in Savunma Bakanı Moşe Dayan 5 Temmuz 1967'de, Gazze'yi ilhak ettiklerini açıkladı. Bu ve benzeri tüm işgallere karşı ölüm sessizliğine bürünen dünya, diğer yerlerde en küçük yayılmacı adımı en sert şekilde cezalandırmasını biliyordu. Daha esef verici olan ise BM ve NATO gibi İsrail muhafızı yapıların halen kurtarıcı gibi görülmesiydi. 


1974: Haşhaş ekimine izin verilmesi, Amerika'da çok sert tepkilere yol açtı. Amerikan Hükümeti, Büyükelçi Macomber'i istişare için Washington'a çağırdı. Bakanlar Kurulu, haşhaş ekimi yasağını kaldırdı. 7 ilde haşhaş ekimi yapılabilecek. Karar, ABD'nin tepkisine yol açtı. Başbakan Bülent Ecevit, ''Nerede ne ekeceğimize kimse karışamaz'' dedi.


1977: Pakistan Genelkurmay Başkanı Ziya ül Hak darbe yaptı: Başbakan Zülfikar Ali Butto tutuklandı. 1979 yılında Butto idam edilmiştir. Pakistan’da şeriat ilan eden Ziya ül Hak 1988'de ABD büyükelçisinin ve kurmaylarının da bulunduğu uçağın düşürülmesi sonucu hayatını kaybedene kadar yönetimde kalmıştır. Ölümünün ardından seçimleri açık farkla kazanan Zülfikar Ali Butto'nun kızı Benazir Butto başbakan olmuştur.


1980: 1980 öncesi yıllarda Türiye'de İslami kimliğin oluşmasına fikir ve ahlakı ile öncülük eden Sedat Yenigün şehid edildi. Okul yıllarında dönemin en önemli gençlik organizasyonu olan Milli Türk Talebe Birliği ile temasa geçerek MTTB’nin faaliyetleri içerisinde aktif görevler aldı. MTTB’nin milliyetçi kimlikten İslamcı kimliğe evrilmesinde rol oynadı, Ortaöğretim Kademesinin ilk başkanı Mustafa Bilgi’nin ekibi içerisinde yer aldı. Mustafa Bilgi’nin düzenlenen bir bombalı saldırı sonucu vefat etmesiyle başkanlığa Sedat Yenigün getirildi.
İslam dünyasının yakından tanıdığı Seyyid Kutup, Mevdudi, Abdülkadir Udeh, Ali Şeraiti, Muhammed Hamidullah, Malik bin Nebi gibi düşünürlerin kitaplarını gençlerle buluşturdu.  MTTB’de basın yayın kültür işlerini organize ederek Milli Gençlik dergisinde gençlerin takip ettiği yazılar kaleme aldı. İstanbul Kültür Ocakları’nın kurulmasında ve çalışmalarında faal görevler üstlendi. 1977’de yayın hayatına başlayan aylık İslami Hareket dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Üç yıl yayın hayatını sürdüren dergide yazılar yazan Sedat Yenigün, Düşünce, Tevhid dergileri ve Milli Gazete’de de köşe yazıları yazdı. Sedat Yenigün, devlet okulunda öğretmen olması nedeniyle, Mengüç Yenigün müstearıyla yazılar yazdı.


1989: İran-Gate olarak meşhurlaşan İran-Kontra Skandalı ile ilgili Oliver North 3 yıl hapis, 2 yıl gözetim, 150.000 dolar para cezası ve 1.200 saat gönüllü kamu hizmeti ile cezalandırıldı daha sonra esrarengiz bir şekilde öldürüldü. Ronald Reagan yönetimi sırasında 1987'de ABD'de gerçekleşen ve İran’a gizli bir şekilde silah verilmesi olayının olduğu skandaldır. ABD yönetim kademesinden bazı kişilerin, İran'a silah satması ve gelirlerin illegal bir şekilde Nikaragua'da dönemin yönetimini devirmeye çalışan Kontraları desteklemek için kullanılmasını kapsar. Skandalla ilişkili önemli miktarda belge, Reagan yönetimi görevlilerince ya imha edilmiş ya da müfettişlerden gizlenmiştir. Skandal günümüzde dahi bilinmeyenlerle doludur. ABD ve İran arasında silah ve çeşitli askeri malzeme satışlarına ilişkin resmi olmayan görüşmeler 1986 Kasım'ında Lübnan'da yayın yapan bir yerel gazete tarafından ortaya çıkarılmış, skandalın büyümesi üzerine Ronald Reagan bir televizyon konuşması yaparak olayın varlığını inkâr etmiştir. Bir hafta sonra (13 Kasım'da), Reagan tekrar bir televizyon konuşması yaparak İran'a silah verildiğini doğruladı fakat bunun rehinelerin kurtarılması amacına yönelik olarak yapılmadığını söyledi.


1993: Erzincan - Başbağlar'da 33 kişi şehit edildi. Sivas Madımak olayından 3 gün sonra, bu olayla misilleme olarak PKK tarafından yapıldığı iddia edilen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 33 kişi Erzincan'ın Kemaliye ilçesinin Başbağlar köyünde hunharca şehid edildiler. Madımak olayında kıyameti koparan güruh, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bu tamamen masum olan insanların katliama uğraması karşısında neredeyse sevinçlerini gizlemiyorlardı.


1996: Dolly adı verilen bir koyun, bir erişkin hücreden klonlanmış ilk memeli oldu. Bu olay bilim dünyasında klonlama alanında bir milat sayıldı ve klonlama ile ilgili tartışmalar hız kazanarak insan klonlamanın etiği gündeme geldi. Birçok ülke insan klonlamayı yasakladı.


2012: ''3. Yargı Paketi''ne Onay
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Özel Yetkili Mahkemelerin Kaldırılmasını Da İçeren '3. Yargı Paketi'ni Onayladı.
Yasayla, Özel Yetkili Mahkemeler Kaldırıldı. Yerine Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri Geldi.
Yeni Düzenleme İle Tutuklamalara Somut Delillere Dayandırılma Zorunluluğu Getirildi.